Dyrygentka

Mirosława Jura-Żegleń

Absolwentka Wydziału Teoretyczno-Pedagogicznego w klasie dyrygentury chóralnej prof. Marii Oraczewskiej-Skorek (1987 r.) oraz Podyplomowego Studium Akompaniatorskiego Wrocławskiej Akademii Muzycznej. 

Jest laureatką III Nagrody I Edycji Konkursu Dyrygentury Chóralnej “W Stronę Polifonii” (1986 r.). Wieloletnia członkini Akademickiego Chóru Górniczego Politechniki Wrocławskiej (1983-1998), a zarazem asystentka ówczesnego kierownika zespołu Piotra Ferensowicza. W 2003 r. została uhonorowana Srebrną Odznaką, a w 2009 r. Złotą Odznaką PZChiO. 

W latach 2004-2009 oraz 2016-2018 współpracowała jako akompaniator i pedagog z Projektem Samorządu Miasta Wrocławia “Śpiewający Wrocław” oraz “Śpiewająca Polska” firmowanym przez Międzynarodowy Festiwal “Wratislavia Cantans”. 

Zawodowo pracuje jako akompaniatorka i nauczycielka gry na fortepianie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego. 

W latach 2011-2017 była wykładowcą w Metropolitalnym Studium Organistowskim przy Archidiecezji Wrocławskiej, gdzie prowadziła m.in. Chór VOX ECCLESIAE, a w latach 2017-2019 była nauczycielką i dyrygentką Chóru CANTABILE Oleśnickiej Szkoły Muzycznej. Współpracuje i stale koncertuje niemal ze wszystkimi grupami instrumentów oraz zespołami kameralnymi i chórami szkolnymi, a także z zawodowymi muzykami artystami. 

Wzięła udział w licznych ogólnopolskichi międzynarodowych kursach i warsztatach o różnym profilu oraz przesłuchaniach konkursowych, na których uczniowie niejednokrotnie zajmowali czołowe lokaty. Zajmuje się również popularyzowaniem muzyki poprzez organizowanie i prowadzenie koncertów w różnych placówkach Wrocławia i okolic. Stale doskonali swój warsztat zawodowy, zarówno jako pianistka kameralistka, jak i dyrygentka. Jest laureatką nagród za wyróżniający się akompaniament oraz dla najlepszego dyrygenta. 

Od 2007 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru BASILICA CANTANS